Seren Akyoldaş, küçük yaşta piyano ile başladığı müzik eğitimine Prof. Marlen Adamadze'nin öğrencisi olarak Pera Güzel Sanatlar Akademisi Opera Bölümü'nde devam etmiştir. Mezun olduktan sonra, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'na girmiştir ve burada Ayşe Sezerman ile şan çalışmalarını sürdürmüştür. Çeşitli korolarda, caz orkestra ve gruplarında solistik yapan Seren, A Capella Boğaziçi grubunun Kerem Görsev prodüktörlüğündeki albümünde yer almıştır. Musicateneo, Uluslararası İstanbul Jazz Festivali, ODTÜ Martfest, Bodrum Jazz Günleri, Eskişehir Jazz Festivali gibi pek çok önemli festivale katılmıştır. Aya İrini, A.K.M, CRR, Lütfi Kırdar, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu, Aksanat, Caddebostan Kültür Merkezi, Albert Long Hall, Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi, İzmir Sanat, İstanbul İtalyan Kültür Merkezi, Avusturya Kültür Ofisi başta olmak üzere Türkiye'nin sayılı prestijli salonlarında solist olarak sahne almıştır. Avusturya, Almanya, Hollanda, A.B.D ve İtalya'da çeşitli konserler ve temsiller vermiştir. 2007'de "Jugend Musiziert" yarışmasında Mısır’da şan-duo kategorisinde 2.lik kazanmıştır. Aynı yıl, ABD'de "International Duluth summer arts opera performance festival" programına burslu olarak katılmış olan Seren, Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı ve Tarih çift ana dal programından mezun olmuştur. Boğaziçi Üniversitesi'nde tarih yüksek lisansını ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Şan Bölümü'nü bitirdikten sonra, 2009'da, Florasa'ya yerleşmiştir. Burada European University Institute'da tarih doktorası ile eş zamanlı olarak, Conservatorio Statale di Musica-Frescobaldi Ferrara'da, şan yüksek lisansı yapmaktadır. Bugüne dek Luciana Serra, Hervé van der Meulen, Severine Delforge şan ustalık sınıflarına aktif olarak katılmış olan Seren, Scuola di Musica di Fiesole'de Tiziana Tramonti ile opera, Gianni Fabbrini ile repertuvar, Stuttgart Musikhochschule'den Prof. Cornelis Witthoefft ile de lied repertuvarı çalışmalarını sürdürmektedir.